Prof. Sadi Uzunoğlu: Artık ayda 100 bin lira geliriniz varsa orta sınıf sayılırsınız!

Bir eviniz, bir arabanız olacak. Çocuklarınızı özel okullarda okutabileceksiniz. Haftada bir dışarıda ailece bir yemek yiyebileceksiniz. Yılda iki kez tatil yapabileceksiniz. Ayda bir-iki konsere, tiyatroya gidebileceksiniz.  Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Sadi Uzunoğlu orta sınıf tarifini böyle yapıyor ve “Tüm bunları yapabilmeniz için aylık hane gelirinizin en az 100 bin lira olması gerek” diyor.

Sadi Uzunoğlu, Oksijen gazetesine röportaj verdi. Orta sınıfın artık ev sahibi olmasının mümkün olmadığını ve kirada oturmaya mahkum kalacağını belirten Uzunoğlu, “Türkiye’nin 900 milyar dolar kadar Gayri Safi Yurtiçi Hasılası var. Bu en üstteki yüzde 20’lik kesime, ikinci yüzde 20’lik grubu, yani 17 milyon insanı daha katalım… Bu iki grup, yani Türkiye’nin yüzde 40’ı, toplam gelirin yüzde 69’unu paylaşıyor. Geriye kalan yüzde 60 da yüzde 31’ini! Türkiye’de, son 10 yılda kişi başına gelir de düştü” ifadelerini kullandı.

 Orta sınıfı ise ikiyi ayırıyor Prof. Uzunoğlu, alt orta sınıf ve üst orta sınıf diye… Onlar da ikinci yüzde 20 içindeler. Eğer üst orta sınıftaysanız, aylık geliriniz 80 bin ila 200 bin lira arasında olmalı.

Alt orta sınıftaysanız, 60 ila 80 bin lira arasında demektir.


                 Sadi Uzunoğlu

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir