Sanıldığı gibi fazla egzersiz uzun ömürlülüğün anahtarı olmayabilir…

Yeni araştırmalar, egzersizin uzun ömürlülüğün anahtarı olmayabileceğini, hatta İskandinav bilim adamlarının ortaya çıkardığına göre çok fazla hareketin vücudumuzdaki yaşlanma sürecini hızlandırabileceğini ortaya koyuyor.

The New York Post’un haberine göre, sık sık tartışılan konuyla ilgili iddialı çalışma henüz hakem değerlendirmesinden geçmedi ancak yakın zamanda araştırmanın 45 yıldır yürütüldüğü Finlandiya’da spor hekimliği alanında ulusal bir ödül kazandı. Daha önce çok sayıda çalışma, daha fazla egzersiz yapanların daha uzun ve daha sağlıklı yaşadığını doğruladı. Ancak bu sefer Jyväskylä Üniversitesi’nden araştırmacılar, fiziksel aktivitenin büyük resmin yalnızca küçük bir parçası olabileceğini ve bazı durumlarda sağlık üzerinde olumsuz etkisi olabileceğini keşfetti.

Araştırmanın amacı doğrultusunda, 1975 ile 2020 yılları arasında 11.000’den fazla Finlandiyalı ikiz analiz edildi. Katılımcılar günlük fiziksel aktivitelerinin zamanını ve yoğunluğunu kendileri bildirdiler ve dört gruba ayrıldılar: hareketsiz, orta derecede aktif, aktif ve son derece aktif.

Genel olarak araştırmacılar, egzersiz yapmayanların, 45 yıllık süre boyunca düzenli olarak aktif olanlara göre %20 daha fazla ölüm riskine sahip olduğunu buldu. Buna ek olarak, hareketsiz gruptakilerin ölme olasılığı, daha yüksek düzeyde fiziksel aktivitenin “ek faydaları olmayan” aktif gruptakilere göre yalnızca yüzde yedi daha fazlaydı.

Eski deyişin dediği gibi – “Her şey ölçüsünde”.

Daha uzun yaşamamıza yardımcı olan sadece egzersiz değil, aynı zamanda genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı da olabilir. Her ne kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün yetişkinlerin yapması gereken egzersiz miktarına ilişkin yönergeleri olsa da, bu araştırma bundan daha fazlası olduğunu öne sürüyor.

Dünya Sağlık Örgütü, 18 ila 64 yaş arasındaki kişilerin haftada en az 150 ila 300 dakika orta yoğunlukta veya 75 ila 150 dakika yüksek yoğunlukta aerobik fiziksel aktivite yapmasını önermektedir. İngiltere’nin Norwich kentindeki bir gıda ve sağlık araştırma merkezi olan Quadram Enstitüsü’nde kıdemli araştırma görevlisi olan Dr. George Sava, The Times of London’a, Finlandiya çalışmasına “güçlü bir araştırma aracı” sağladığını söyledi. Ancak uzman, fiziksel aktiviteyle değiştirilebilen BMI hesaplamasının egzersizin bazı etkilerini çarpıtmış olabileceği konusunda uyarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir